گروه زمین‌شناسی به عنوان دومین گروه آموزشی دانشکده علوم با 3 نفر عضو هیئت علمی رسماً در سال 1377 (یكسال بعد از تاسیس استان گلستان) با پذیرش دانشجو در رشته زمین‌شناسی محض در مقطع كارشناسی در دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان تأسیس شد.

فلسفه تاسیس رشته زمین‌شناسی در استان گلستان به عنوان تنها دپارتمان دولتی زمین‌شناسی در استان‌های شمالی كشور (گیلان- مازندران-گلستان) جدای از تربیت نیروی انسانی متخصص، انجام پژوهش‌های زمین‌شناسی بنیادی و كاربردی در گستره البرز بزرگ بوده است.

بعد از تأسیس دانشگاه جامع گلستان و تفكیك آن از دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان در سال 1387، گروه زمین‌شناسی به همراه دیگر گروه‌های آموزشی دانشكده علوم پایه و همچنین دانشكده‌های فنی-مهندسی و علوم انسانی به دانشگاه نوپای گلستان پیوست.

گروه زمین‌شناسی دانشگاه گلستان علی‌رغم نوپا بودن مراحل پیشرفت و تكامل را سریع طی نمود و با جذب نیروهای متخصص در گرایش‌های مختلف و راه‌اندازی و تجهیز آزمایشگاه‌های مختلف در شاخه‌های مختلف زمین‌شناسی از جمله كانی‌شناسی، سنگ‌شناسی، زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسی ساختمانی و تكتونیك، فسیل‌شناسی، چینه‌شناسی و رسوب‌شناسی به وظایف آموزشی و پژوهشی خود می‌پردازد.

گروه زمین‌شناسی دانشگاه گلستان هم اكنون با 10 عضو هیئت علمی تمام وقت در گرایش‌های مختلف علاوه بر مقطع كارشناسی، در دو مقطع كارشناسی ارشد در گرایش‌های زمین‌شناسی اقتصادی و تكتونیك و یک مقطع دکتری در گرایش تکتونیک دانشجو می‌پذیرد.

از این گروه آموزشی تاكنون (سال 1391) دانشجویان مربوط به 10 دوره ورودی مقطع كارشناسی و 5 دوره ورودی مقطع كارشناسی ارشد دانش آموخته گردیده‌اند. افق و چشم‌انداز آینده گروه زمین‌شناسی افزایش دوره‌های تحصیلات تكمیلی، ارتقاء آن به دانشكده‌ای مجزا و برآورده‌ساختن نیازهای آموزشی و پژوهشی منطقه می‌باشد تا بتواند از این طریق نقش تأثیرگذار خود را در شناساندن هرچه بیشتر و بهتر زمین‌شناسی این گستره از كشور ایفا نماید.